ARS NOVA - muzyczny powrót do przeszłości

ARS NOVA - muzyczny powrót do przeszłości
Zespół instrumentów dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego pod kierownictwem jednego z pionierów muzyki dawnej w Polsce - Jacka Urbaniaka, reprezentuje nurt muzyki europejskiej XIII-XVI wieku.

Początki grupy sięgają 1981r. W ciągu trzydziestoletniej działalności Ars Nova może pochwalić się 650 koncertami w kraju i za granicą oraz 24 płytami CD, uczestnictwem w spektaklach Opery Narodowej (Ludus Danielis, Jadwiga Królowa Polska) i Warszawskiej Opery Kameralnej (Cantigas de Santa Maria). Repertuar grupy wielokrotnie rejestrowało Polskie Radio i TV. Wśród osiągnięć fonograficznych zespołu należy wymienić premierowe nagrania wielu dzieł muzyki polskiego średniowiecza i renesansu, uzyskanie prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk'96, i nominację w 2010 roku do Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego w Dziedzinie Sztuki im. Cypriana Kamila Norwida za premierowe nagranie dzieła Sebastiana Klonowica.

Wśród solistów Ars Nova można wymienić wykonawców: Jadwigę Teresę Stępień, Henrykę Januszewską, Apolonię Nowak, Annę Mikołajczyk, Marcina Szczycińskiego, Dariusza Paradowskiego, Joannę Kasperek, Krzysztofa Wakulińskiego, Wojciecha Siemiona, Gustawa Holoubka, Jerzego Zelnika. Grupa współpracowała także z zespołami: Bornus Consort, Pawanilia, Studio 600 i Orkiestrą Złotego Wieku.

W swoim repertuarze zespół na stałe ma wpisane dzieła Mikołaja z Radomia, Piotra z Grudziądza, Krzysztofa Klabona, tańce z tabulatury Jana z Lublina. Ars Nova jest pionierem w wykonawstwie: Cantigas, Estampidy, Rękopisu Jana z Jasiennej, Mszy G.Machaut'a, utworów Hildegardy z Bingen, Adama de la Halle, Witzlawa z Rugii, El Llibre Vermell de Montserrat, staropolskich pieśni wielkopostnych i pieśni sefardyjskie.

Kompozycje Ars Nova pełne są wirtuozerii, uczucia i pasji, zamiłowania do harmonii i ascetycznego brzmienia. Dzięki aranżacjom Jacka Urbaniaka utwory z muzyką dawną stają się żywe, pełne niezapomnianych walorów estetycznych, nie tylko dla wysmakowanych koneserów gatunku. (2011)